Hızlı Kitap Okuma Teknikleri

Hızlı Kitap Okuma Teknikleri

Hızlı Kitap Okuma Teknikleri

Hızlı okuyup anlayabilmek için gözlerimizi çalıştırabildiğimiz kadar çok çalıştırıp göz jimnastiği yaptırmalıyız. Gözlerimizi çözünürlüğü yüksek bir kamera olarak düşünebilirsiniz. İstediğimiz şeyleri video kaydına ya da fotoğraf çekimiyle hafızamıza atabiliyoruz. Çözünürlüğü arttırmak için göz jimnastikleri yaptırmalıyız yoksa görüntümüz bulanıklaşır ve verimli okuma yapamayız. Önceden aşikar olduğumuz konuları okumak ve anlamak her zaman daha kolaydır bu yüzden okumaya başlamadan önce olası bilmediğiniz kelimeleri veya oluşumları incelemekte fayda var. Örneğin 1. Dünya savaşında geçen bir romanı 1. Dünya savaşının ne olduğunu bilmeden okursanız size pek bir anlam ifade etmeyecektir. Bu yüzden okumaya başlamadan uzun ve kısa kitap özetlerine göz atarsanız okuma hızınız da artacaktır. Peki hızlı okumak için neler yapabiliriz inceleyelim.

Hızlı Kitap Okuma Teknikleri

DOĞRULAR

Kelime hazinesini geliştirmek

Bilmediğiniz kelimelerin anlamlarını bulmakla uğraşmak hem zamanınızı alır hem de konsantrasyon bozukluğu yaratıp okuma hızınızı düşürür. Genelde anlayamadığımız ya da anlamını bilmediğimiz kelimeler yabancı kökenli kelimeler olur. Eski Türkçe ve Osmanlı’dan kelimelerin anlamını bilmek hızınızı arttıracaktır.

Konsantrasyon

Yaptığınız işle tam olarak ilgilenip kendinizi yaptığınız işe odaklarsanız okuma hızınız da artacaktır. Kitap okurken alakasız konuları düşünürseniz hem okuduğunuzu anlamazsınız hem de okuma hızınızı düşürür. Sessiz bir ortam sağlayın kendinize. Bu sayede seslerle beyniniz meşgul olmaz.

Göz atma tekniği

Metine başlamadan önce tüm sayfalara göz atın ve başlıkların neler olduğunu görün böylece metnin konusu hakkında az da olsa fikir sahibi olursunuz. Çünkü beyninizde o başlıklar birleşecek ve metinin konusunu anlayacaksınız buna bağlı olarak okuma hızınız da artar.

Bol bol kitap okumak

Ne kadar emek o kadar ekmek demiş eskiler. Bu konuda ne kadar emek sarf ederseniz o kadar karşılığı alırsınız. Bol bol kitap okuyarak okuma hızınızı arttıracaksınızdır ve anlama kuvvetiniz artacaktır. Ne kadar çok kitap okursanız görme alanınız o kadar fazla artacak, satırlar arası ve kelimeler arası geçişleriniz kolaylaşacak ve hızlanacaktır.

Alışkanlıklardan kurtulmak

Dışından okuma, bekleme, başa alma gibi davranışlar okuma hızınızı azaltacaktır. Bu gibi şeylerden uzak durun. Hızlı okumayabilmek için gayret etmeli ve gözü ileriyi okumak için zorlamalısınız.

Yorum Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *

trabzon escort