Kitap Nedir Ne İşe Yarar ?

Kitap Nedir Ne İşe Yarar ?

Kitap Nedir Ne İşe Yarar ?

Kitap Nedir Ne İşe Yarar ?

Kitap Nedir Ne İşe Yarar ?

Kitaplar bizlere yeni bir bakış açısı kazandırır. Kişinin karakter gelişimine fazlasıyla yardımcı olan bir eylemdir. Hangi kitabı okuyacağına karar verdikten sonra kendinizi kitabın kollarına bırakın. Seçimizi güzel yaparsanız dünyanın en rahatlatıcı ve öğretici şeyidir kitap okumak. Bunun için kitap özetlerini inceleyebilir ve kitap tavsiyelerini inceleyebilirsiniz.

1) Kitap okuyarak stresinizi yenebilirsiniz.

Günümüz koşullarında şehir hayatının yoruculuğu ve stresinden kaçıp birkaç saatliğine mola vermek istiyorsanız kitabınızı açın ve kendinizi ona bırakın. Tek bir şeye odaklanmak sizi rahatlatacak ve stresinizi azaltacaktır. Düşüncelerinizi başka yöne çekip kafanızdaki yoğunluğu azaltacaktır.

2) Bildiğiniz kelime sayısını katlayın!

Kelime dağarcığı az olan bir insan, herhangi bir konuyu açıklarken veya tartışırken aynı kelimeleri kullanır çünkü tıkanır. Düşünür, bekler, uygun kelimeyi arar. Sürekli kitap okuyan biri ise konuşurken farklı kelimeler kullanarak insanların dikkatini toplamayı ve kendini dinletmeyi başarır.

3) Sıkılma sıklığını azaltır.

Kitap okuma alışkanlığı olan birinin sıkılması pek olası değildir çünkü kendine sıkılacak boş zaman bırakmaz. Evde, otobüste, metroda, bir kitabın kapağını açmak onların sıkıntısını silip süpürmeye yeterli olacaktır.

4) Çıkacak olan filmler hakkında ön bilgi sağlar.

Filmler genelde kitaplardan uyarlama olur. Filmden kitaba uyarlanan sayısı yok denecek kadar azdır. Filmi izlerken bir yandan da olacaklar hakkında ön bilgi sağlar ve tahminlerinizin doğru olma olasılığı artar.

5) Hafızayı güçlendirir.

Düzenli kitap okuyarak beyninin tembellik yapmasına izin vermemiş olursunuz. Nasıl spor yaparak kaslarımızı güçlendiriyorsak kitap okuyarak da beynimizin hafızasını güçlendirebiliriz.

6) Elektrikler kesilince o gitmez.

İnternet yok, elektrik yok, telefonun şarjı yok. Peki şimdi ne yapacaksınız? İç sesinizi dinleyeceksiniz. Bulabileceğiniz en doğal ortama hoş geldiniz. Mumunuzu yakın ve kitabınızın kapağını aralayın.

7) Vizyonunuzu geliştirir.

Çok kitap okuyan insanın vizyonu gelişir, geleceğe dair daha umutla bakar, kafasında mutlaka amaçları ve planları vardır, hayaller kurar. Kısacası dünyaya bakış açısı genişler.

1 Comment

Yorum Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *

trabzon escort