Allahın Süngüleri-Reis Paşa

Allahın Süngüleri-Reis Paşa

Kategoriler: Kitap Numarası : 2096

Açıklama

Allahın Süngüleri-Reis Paşa Özeti

Atilla İlhan, Allahın Süngüleri-Reis Paşa adlı kitabında bir direnişin öyküsünü en iyi şekilde okuyucuyla buluşturmaktadır. Kitabın konusu ise şu şekildedir; 1920 senesinde Anadolu’ya gelen Reis Paşa ve milletvekilleri ilk olarak Ankara’da toplanır. Bu evrede yurdun dört bir yanında ise direnişin ateşi vardır. Fakat ayaklanma ve kışkırtmaların arkasının kesilmediği görülür. Reis Paşa, Ankara’da bir yandan savaşın tasarlamasını yaparken bir yandan da ülkenin geleceğinin ilk tohumlarını atmaya başlar.

Mustafa Kemal Atatürk, İsmet İnönü, Halide Edip Adıvar, Mustafa Suphi, Fevzi Çakmak, Yunus Nadi, Kazım Karabekir, Makbule Hanım, Zübeyde Hanım, Çerkez Ethem, Fikriye Hanım gibi tarihimiz için önemli olan kişilerin de Allahın Süngüleri adlı kitapta yer edindiğini görüyoruz.

Allahın Süngüleri “Reis Paşa” romanında İstanbul’da zengin konaklarda geçenlere ve direnişçi dolu trenlerin meclise tozlu yollarda nasıl gittiği de anlatılmaktadır. Romanda Kurtuluş Savaşı’nın en şiddetli günleriyle beraber Ankara’nın da anlatıldığını görüyoruz. İstanbul’un işgali ise son derece dramatik sahnelere betimlenmiş. Kitabın sonunda ise Çerkez Ethem ile Birinci İnönü Muharebesi yer almaktadır.

Kitap Özetleri

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

“Allahın Süngüleri-Reis Paşa” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

trabzon escort