Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Saatleri Ayarlama Enstitüsü

Kategoriler: Kitap Numarası : 2140

Açıklama

Saatleri Ayarlama Enstitüsü Özeti

Hayri İrdal, henüz küçük yaşlarda iken bir saatçinin yanına çırak olarak verilir ve ustası Rind aslında filozof olan bir sanatçıdır. Hayri ona hayran olur. Bütün gücü ile çalışmaya başlar. 1. Dünya Savaşı’nın başlaması ile de askere gider. Dört yıl sonra İstanbul’a döndüğünde Zehra ile evlenir. Yıllar sonra Zehra’nın ölümü ile birlikte dağılan Hayri, İspiritizmacılar Kulübü’ne üye olur. Bu sefer de Pakize ile tanışır ve evlenirler.

Uzun zaman geçmesine rağmen aklı saatlerde kalmıştır. Bir arkadaşı vasıtasıyla Halit Ayarcı ile tanıştığında, hayatı da değişmeye başlar. O da saatler konusunda tutkulu davranmaktadır. İyi dost olan ikili böylece Saatleri Ayarlama Enstitüsü’nü kurarlar.

Enstitü kısa zamanda herkesin ilgisini çekmeye başlar ve ünü yurt dışına kadar gider. Kendini işine veren Hayri, Pakize’nin onu Halit ile aldattığı göremez. Bu ilişkiden Pakize ile Halit’in bir de çocukları olur. Çocuğa Halide ismini koymak isterler.

Hayri’nin iş konusundaki mutluluğu ise Amerikalı uzmanların enstitüye gelmesi ile bozulur. Onlara göre bu işletme gereksizdir. Yetkililer de bu uzmanların düşüncelerine katılırlar ve tasfiye komisyonu kurulmaya başlanır. Ancak Halit komisyonu öyle bir ayarlamıştır ki eski görevliler iş başında kalmışlardır. Böylelikle enstitü kapatılmaktan kurtulmuş olur.

Kitap Özetleri

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

“Saatleri Ayarlama Enstitüsü” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

trabzon escort