Philip Roth Hayata Gözlerini Yumdu

Philip Roth Hayata Gözlerini Yumdu
Philip Roth

Philip Roth

Ünlü Yazar Philip Roth Hayata Gözlerini Yumdu Pulitzer Ödüllü ünlü ABD’li yazar Philip Roth, 85 yaşında yaşamını yitirdi. 14 gün önce Taşikardi  ( Kalbin atış sayısınında fazlalık ) şikayeti ile hastaneye kaldırılan ünlü yazar yapılan tüm müdahalelere rağmen hayata tutunamadı Philip Roth bu güne kadar kaleme aldığı 30’dan fazla eser ile Amerikan Edebiyatının temellerini oluşturdu.

1998 Yılında kaleme aldığı  Pastoral Amerika adlı eseri ile Pulitzer  ödülüne layık görüldü. Philip Roth Pastoral Amerika kitabında Vietnam Savaşı sonrasını anlatmıştı. 19.04.1933 doğumlu olan yazar 85 yaşında hayata gözlerini yumdu. Yazarın cinsellik, din, ölüm, Yahudi karakterler, anti-semitizm gibi konuları korkusuzca, cesaretle işlemesiyle tanınmıştır.

Philip Roth Ait BazıEserler

Öfke
Aldatma
Nemesis
Sokaktaki Adam
Ölen Hayvan
Portnoy’un Feryadı
Pastoral Amerika
Shylock Operasyonu
Hayalet Yazar
Ve Hayalet Sahneden Çekilir
Karışıt Hayat
İnsan Lekesi
Bir Komünistle Evlendim
Portnoy’un Feryadı
Yazarın Odası 1
Yazarın Odası 2
Hoşça Kal, Columbus ve Beş Öykü
Sabbath’s Theater
Salıverme
Çetemiz
Arzu Profesörü

Yazara ait özetler için tıklayın

Philip Roth Biografisi

19 Mart 1993 yılında Amerikanın New Jersey eyaletinin Newark kentinde dünyaya geldi. Bucknell Üniversitesi mezuniyeti sonrası Chicago Üniversitesinde yüksek lisansını tamamladı. Sonrasında yine Chicago’da  İngiliz edebiyatı, Iowa ve Princeton üniversitelerinde yaratıcı yazarlık dersleri verdi. 1959 senesinde altı öyküsünü bir araya getirdiği ilk kitabı Goodbye Columbus yayımlandı (Kucak Dolusu, Çev.: Ülkü Tamer, Sander Yayınları, 1971). ABD’li Yahudilerin hayatlarını son derece kişisel, keskin ve ironik bir lisan ile betim ettiği bu eserde Roth, 1960’ta Ulusal Kitap Ödülü’ne layık görüldü. Ardından 2 roman kaleme aldı: Bunlar  1962 tarihli Letting Go (Libby, Çev.: Seçkin Selvi, Sander Yayınları, 1973) ve 1967’de yayıımlanan When She Was GoodŞöhretise 1969’da, ABD’nin nezih edebiyat çevrelerini karıştıran Portnoy’s Complaint (Portnoy’un Feryadı, Çev.: Özden Arıkan, Ayrıntı Yayınları, 1999) ile geldi. Bilinç akışı tekniğinde eşsiz bir monolog olarak nitelenen bu eser, çağdaş, Amerikan edebiyatının en komik, en unutulmaz karakterlerinden birini yaratıyordu. 1972’de Ernest Lehman tarafından aynı adla beyaz perdeye uyarlayan Portnoy‘dan sonraki kitaplarında Roth, hep farklı anlatım teknikleri denedi, her defasında farklı konulara değindi, ama ana temalarından ya da “takıntıları”ndan hiç ayrılamadı: Yahudi olmak, erkek olmak, bir ananın oğlu olmak, aydın olmak; ve bütün bunlardan doğan her türlü marazilikle uğraşmaya devam etti. 23 Mayıs 2018 tarihinde kalp yetmezliği sonucu hayata gözlerini yumdu.

Yorum Bırak

Your email address will not be published. Required fields are marked *

trabzon escort